Tento příspěvek vás nechá nahlédnout na to, jak by mohla vypadat vaše Hravá procházka. Protože v sobě nezapřu učitelku, byla u některých úkolů třeba předchozí příprava, proto jsem si trasu prošla nejprve sama. Není to ale nutností a když budete mít v hlavě dostatečný zásobník nápadů, zabavíte se i bez pomůcek a velkého plánování. A jak píšu v tomto článku, nechte je občas i „nudit“ se…

Na okruhu jsem zvolila tyto „záchytné“ body
- parkoviště
- hřiště
- Stromová kaple
- vyhlídka nad vinicemi
- rozhledna Súsedská
- odpočívadlo
- hýselské sklepy
- Stromová kaple
- parkoviště
Délka trasy: 5 km
Cesta z parkoviště – hra štronzo
První zastávkou na naší společné trase bude hřiště s prolézačkami. Než se k němu ale dostaneme, můžeme si společně zahrát hru „štronzo“. Spočívá v tom, že jeden z nás řekne a předvede styl chůze (např. klokaní skoky, pozadu, za ruce, jako čápi, běh, přískoky bokem,…) a až uzná za vhodné, zavolá „štronzo“, které všechny na 3 vteřiny zmrazí v současné pozici. Nyní vybírá styl chůze a hlásí „štronzo“ někdo další – pořadí si určete předem (např. od nejstaršího, od nejvyššího, od nejhlasitějšího) nebo volte náhodně podle aktuálních nápadů.
Stromová kaple – lípa
Ve Stromové kapli vidíte dva druhy stromů. Ty rostlé jsou lípy a kříž s lavicemi pochází z dubů.
- Spočítáte kolik lip tvoří kapli? (19)
- Jaký tvar mají jejich listy? (srdce)
- Víte, že lípa je náš národní strom a že ji díky tomu najdeme vyobrazenou i na jedné naší bankovce? Na které? (1000)
- Lipovou větvičku má na své vlajce prezident republiky a objevíte ji i na státní pečeti.
- Už jste někdy ochutnali čaj z lipových květů? Pomůže vám při kašli.
O dubu si něco povíme, až se tu zastavíme cestou zpět.



Vyhlídka nad vinicemi – pantomima
Vypadá to tu trochu jako pódium, že ano? Pojďte si zkusit zahrát na herce. Ale takové, kteří nemohou mluvit. Říká se tomu pantomima. Domluvte si předem téma, které budete předvádět. U nás jsou oblíbené zvířata, povolání, hudební nástroje, pohádkové bytosti, emoce, názvy pohádek/filmů, texty písniček,… Kdo chce, předvádí a ostatní hádají.
Pokud máte v partě vykuka, který si během svého výkonu několikrát rozmyslí, co vlastně ukazuje, doporučuji mít i funkci rozhodčího, kterému herec před nástupem na pódium pošeptá, co bude hrát.
Cesta k rozhledně – detektivní slovní fotbal
Hraje se na poslední hlásku následujícím způsobem. První vykopne nahlas slovo (např. cesta). Další v pořadí vymýšlí slovo na „a„. Napadne ho „auto„, ale neřekne přímo toto slovo a popíše ho: „Dopravní prostředek, má 4 kola, jezdíme jím na výlety“. Následující hráč hlásí, že už ví a taky ví, že hledá slovo na „o„. Myslí slovo „opice“ a povídá: „Zvíře v pralese skáče na stromech, říká se, že je drzé, baví návštěvníky ZOO, jí banány.“ Hájadící už ví a vymýšlí na „e„.
Mladším dětem pomáháme a případně je necháváme říkat slova nahlas. Kvůli potřebě udržení pozornosti doporučuji pro skupiny o počtu 2 – 6 hráčů. Předem si dohodneme pravidla: hádáme jen podstatná jména (bez vlastních jmen = jména lidí, států, měst,..), bez zdrobnělin (slunce a ne sluníčko). Můžete si počítat počet „gólů“, pokud vymyslíte slovo, na jehož poslední hlásku následující hráč nic nevymyslí.
Rozhledna Súsedská
Zmíněný symbol triquetra, zde pomyslně propojující 3 obce, má více významů. Pro kelty značil narození – život – smrt, nebo tělo – mysl – duši a také zemi – moře – nebe. Pro křesťany je symbolem Svaté trojice (Otec – Syn – Duch Svatý). My se na ni podíváme jako na symbol času, tedy minulost – přítomnost – budoucnost.
Když se rozhlédneme kolem, vidíme přítomnost. Zamyslete se, jak tato krajina vypadala v minulosti (třeba před 100 lety). Které z těchto budov tu už stály? Kolik zde asi bylo domů? Co stromy, pole, cesty? A jak bude vypadat v budoucnu (za dalších 100 let)?


Odpočívadlo – závod zvířátek
Věřím, že odpočívat nepotřebujete. Vidíte řadu kamenů v trávě? Pojďme je využít jako značky a zahrajme si na skákající zvířátka. Proměňte se třeba v klokana, žábu, blechu, vrabce, lučního koníka,… a skákejte od kamene ke kameni.
Můžete uspořádat i soutěž o nejrychlejší zvířátko, o nejdelší skok, o nejpřesnější skok na cíl, o nejlepší zvířecí proměnu.
Hýselské sklepy „Pod Hýselskou horou“
Čeká nás průchod uličkou asi 30 sklepů, z nichž nejstarší mají i přes 200 let. Pojďte si je pořádně prohléhnout a najděte:
- nejstarší sklep, který má na štítu letopočet a znak obce Hýsly
- sklep, který je celý pod zemí (jako hobití domek)
- sklep, který je ozdoben hroznem
- sklep, který je pomalován slováckým ornamentem
- sklep, který má dívčí jméno (Jak byste svůj sklep pojmenovali vy?)
Stromová kaple – dub
Slíbila jsem vám, že si při návratu ke Stromové kapli povíme něco o dubu, tak se posaďte na dubové lavice, odpočívejte a přemýšlejte, co znamenají následující pořekadla:
- „Až opadá listí z dubu.“ (Něco, co nikdy nenastane; jako „na svatého Dyndy“, nebo „až kohout snese vejce“.)
- „Je to dubová palice/hlava.“ (Je tvrdohlavý, umíněný, nechápavý.)
- „Každý dub vyrostl z žaludu.“ (Vše začíná něčím malým a postupně roste do velikosti.)
- „Jednou ranou dub nepadne.“ (K dosažení cíle je třeba vytrvalost.)
Cesta zpět na parkoviště
Už nás čeká jen návrat přes hřiště na parkoviště a třeba bude i nějaká chutná odměna v místní hospůdce, kde mimochodem seženete i turistickou vizitku, o kterých píši tady.
Věřím, že se vám tato Hravá procházka líbila (byla sestavená podle mých 10 fíglů) a že to byl krásně strávený společný čas.


Zbožňuji tvorbu aktivitit pro děti a cestování. Mám vystudované učitelství geografie. Pomáhám rodinám trávit jejich společný čas na procházkách hravě. Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Přeji si, ať v mých článcích najdete inspiraci, pobavení a užitečné informace.