Jsem deníčkový typ už od dětství. Ráda si zapisuji své postřehy, nálady, myšlenky… Jedinou vadou na kráse je má nedůslednost, takže píši dost nárazově a podle potřeby. V životě jsem napsala uceleně jen dva deníky – těhotenské.
Ale vlastně i naše rodinné fotoknihy jsou do značné míry deníky. Proto mají holky zpracovaný jen první rok života a dál je vše v plánu. Doufám, že až se dostanu k tvorbě, tak nebude má emoční paměť na dovolené a pošle mi zpět potřebné vzpomínky.
I tento blog je vlastně mým deníkem zaměřeným především na zážitky a nápady spojené s procházkami, ale i s osobnějšími tématy, které aktuálně řeším a mám potřebu je sdílet s okolím (třeba o tom, jak se moje dítě často nudí).
Z výše napsaného je jasné, že když jsme měly setkání se spolužačkami z vysoké (říkáme tomu „sraz kalkulaček, aneb malá geografická konference“) a jedna vytasila z kabelky Turistický deník, vzala jsem útokem místí informační centrum a deníčky si nakoupila. Psal se červenec roku 2017 a moje dcery tenkrát měly 2 a 4 roky.
Pojďte nakouknout dovnitř
Co všechno v deníčku najdete? Hlavně turistické vizitky, které koupíte na navštívených místech (nebo můžete objednat a nechat si zaslat domů) a do sešitu je nalepíte. Mají tři hlavní části.
1) Miniaturu fotografie, díky které si vytvoříte přehledný obsah svého deníku.

2) Hlavní část vizitky, u které si můžete vyplnit datum návštěvy, jakým způsobem jste se pohybovali, jaké bylo počasí, kolik se vás účastnilo a jak se vám celý výlet líbil.
3) Kupon s čárovým kódem, který se lepí do zadní části deníku a po nasbírání 100 kusů dostanete nový deníček zdarma. Můžete dosáhnout i na odznaky a medaile pro znalce (buď v jednotlivých kategoriích, nebo regionech).
Vedle každé vizitky je volný prostor, jenž můžete využít různými způsoby. My si tam píšeme poznámky. Třeba takto po procházce na Devět skal (stále rok 2017, holky diktují, já zapisuji a dávám tomu formu).
Zuzka: Lezla jsem po skále. Bylo to náročné. Cesta byla špatná, odrala jsem si koleno. Chytla jsem milého žabáčka. Hledala jsem houby. Líbil se mi výhled ze skály (byly jsme vyšší než stromy).
Ivetka: Celou cestu (asi 4 km) jsem jela v kočárku. Při čekání s tátou na konci trasy pro kočárky jsem se počurala, tak jsem pak běhala bosky po kamínkách a mechu a sbírala jsem šišky. Za odměnu byla zmrzlina.
Na většině míst mají k dispozici i turistická razítka (nebo turistické známky), které se do tohoto prostoru hodí. Vypadají třeba takto:

razítka

známky
Můžete sem vlepovat vstupenky, vlastní fotografie, mapky, různé propagační materiály, malovat obrázky… Kreativitě se meze nekladou a záleží jen na vás, co se vám líbí a bude vás bavit. Naše holky baví lepení nálepek jako takové a již zmíněné razítkování. Aktuálně už si deníky píší samy a já mám od září 2022 konečně svůj vlastní.
Jak jinak deníky použít?
Turistický deník nám neslouží jen jako krásná vzpomínka na výlety, ale i jako motivace pro holky (vizitky jsou jedním z fíglů, který najdete v mém eBooku s tipy, jak nalákat děti ven) a pro mě jako inspirace při vybírání cílů našich cest. Lze použít i různé filtrování podle vašich zájmů. Kromě toho, že si tímto způsobem uchovávají vzpomínky, se učí i stručně vyjádřit své zážitky a pocity z výletu a vytvářet si hodnotící kritéria (v podobě hvězdiček a smajlíků).
Seznam všech vydaných vizitek najdete na webu https://cs.wander-book.com/, nebo si můžete stáhnout stejnojmennou aplikaci. U každé zobrazené vizitky také objevíte možná místa jejího nákupu, což se hodí především u cílů v přírodě, kde není žádný prodejní stánek.
Kolik vás to celé bude stát? Pořízení deníku vychází většinou na 60,- Kč a doporučená cena klasické vizitky je 12,- Kč (wander card obsahující turistickou známku stojí 15,- Kč). U některých prodejců se můžete setkat s cenou o něco vyšší (v řádu korun).
Existuje více možností, jak si vést svůj zápisník z cest a budu ráda, když se podělíte o to, jak si své výlety zpracováváte vy. Holky si většinu turistických cílů z období školkového věku nepamatují, ale tím, že si deníkem rády listují a pročítají, si své tehdejší zážitky připomínají. Někdy se na základě takového zápisu na dané místo vydáme znovu.
PS: Nejšťastnější jsou, že mají „svoji“ vlastní vizitku, na které jsou vidět – Ivetka u pexesa a na trampolíně, Zuzanka s kozou. Více si o naší naučné stezce přečtete tady.


Zbožňuji tvorbu aktivitit pro děti a cestování. Mám vystudované učitelství geografie. Pomáhám rodinám trávit jejich společný čas na procházkách hravě. Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Přeji si, ať v mých článcích najdete inspiraci, pobavení a užitečné informace.