Dlouhou dobu jsem se bránila tzv. chytrému mobilu a s mým starým, dobrým, tlačítkovým „tupounem“ mi bylo dobře. Někde jsem si kdysi přečetla, že je lepší být on life než online a toto heslo jsem pojala za své.
Tušila jsem, že když si tuhle „šmrdlací“ nádheru pořídím, tak se prostě neudržím a budu do ní hledět častěji, než je nutné. Myslím si, že toto je hlavní důvod toho, proč naše holky (aktuálně 8 a 10 let) mobily k životu nepotřebují – ani jednoho rodiče s plackou v ruce nevídaly (já ho jednoduše neměla a můj muž k tomu nemá sklony).
Když jsem se ale rozhodla skončit v zaměstnání a začít se živit v online světě, bylo pořízení tohoto přístroje dost vhodné. Takže od června 2022 ho mám a pro jeho velikost mu říkám Lopata. Postupně jsem ji začala plnit různými aplikacemi a dnes vám chci jednu z nich představit podrobněji.

Jak to funguje?
Je samozřejmě vhodná na procházky. Jmenuje se Skryté příběhy a je propojena s projektem Česko, země příběhů. Stažení i celé její další používání je zdarma. Pokud si trasu vyberete a načtete předem doma, nepotřebujete pak v terénu ani datové připojení. Stačit vám bude povolit sledování polohy.
Tento poklad jsem objevila při plánování podzimním prázdnin (hlavní turistickou sezónu tak máme teprve před sebou). Prošly jsme zatím 5 tras, na základě kterých si vám troufnu dávat takto veřejně doporučení k jejímu používání a dokonce ji zahrnout mezi mých 10 fíglů, jak nalákat děti ven.
Nás nadchlo celkové zpracování – jak grafické, tak audio nahrávky. Trasy nás vždy provedly zajímavými místy a seznámily pomocí jednoduchého příběhu a úkolů s historickým hrdinou. Máme vyzkoušeny 3 ve městě a 2 v přírodě.

O co ve hře jde?
Cílovou skupinou jsou děti ve věku 6-13 let. Některé úkoly jsou proto snadné (např. najít obrázek na fasádě domu), jiné trochu obtížnější (různé šifry z textů, u kterých se právě nacházíme) a někdy jsme použili i google, nebo tipovali a neodpověděli dobře. Za správné odpovědi sbíráme mince a pomocí nich postupujeme na vyšší úrovně a můžeme si tak vybírat z širší nabídky avatarů.
Skryté příběhy (zatím asi jen některé) mají i své speciální absolventské turistické vizitky. O cestování s turistickým deníkem píši více tady. A jako pěkný suvenýr poslouží i fotografie, kterou si na konci příběhu můžete udělat s jeho hlavním hrdinou. Přiznávám, že na toto jsem technicky tupá a ještě nikdy se mi to nepovedlo.
Suma sumárum bych řekla, že i když se někdy objeví malá moucha:
- hledaná nápověda není na svém místě
- aplikace se sekne a musím ji znovu načíst
- naše poloha se přestane pohybovat a nejde nám otevřít úkol
- neumím udělat závěrečné foto
tak je to záležitost, nad kterou mávnu rukou, protože tohle je hodně muziky za málo peněz (vlastně za žádné peníze).
Díky Skrytým příběhům nacházíme nová místa, vzděláváme se, soutěžíme a moc nás to baví. Znáte je? Máte nějakou oblíbenou trasu?

Zbožňuji tvorbu aktivitit pro děti a cestování. Mám vystudované učitelství geografie. Pomáhám rodinám trávit jejich společný čas na procházkách hravě. Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Přeji si, ať v mých článcích najdete inspiraci, pobavení a užitečné informace.